Peeling do twarzy – poznaj jego największe zalety!

Świadoma pielęgnacja skóry wrażliwej opiera się o codzienne rytuały. Oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie to podstawa. Jednak by zachować piękny wygląd, warto wspomóc naturalne funkcje skóry, stosując regularnie peeling. Czym jest ten zabieg, jak go prawidłowo wykonać i jaki kosmetyk wybrać? Podpowiadamy!

Peeling to inaczej złuszczanie martwych komórek naskórka. Co prawda skóra co 30-45 dni sama się oczyszcza, usuwając martwy naskórek i zastępując go nowym, ale czasami martwe komórki same nie znikają. Wówczas mogą przerodzić się w matowe, suche i łuszczące się obszary na twarzy. Wygląda to mało estetycznie i jest dość niebezpieczne dla prawidłowego funkcjonowania skóry. Może bowiem doprowadzić do zatykania porów i powstawania zaskórników. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne stosowanie kosmetyków do złuszczania i wykonywanie domowych zabiegów, które z pewnością poprawią wygląd skóry już za pierwszym razem.

Czym jest peeling do twarzy?

Peeling do twarzy to kosmetyk, który ma działanie złuszczające. Pomaga pozbyć się martwego naskórka, oczyścić pory, zlikwidować przesuszenia i co najważniejsze dotlenić skórę. Peelingi mechaniczne czy peelingi enzymatyczne działają podobnie — pozostawiają skórę czystą, gładką i błyszczącą.

Peeling do twarzy stosuje się na oczyszczoną cerę. Wystarczy, że odrobinę kosmetyku naniesiesz na wilgotną skórę twarzy, a następnie przez około 2 minuty wykonywasz masaż okrężnymi ruchami. Scruby zmywaj ciepłą wodą. Po peelingu użyj toniku, a następnie nałóż na skórę serum, krem regeneracyjny lub nawilżający. W zależności do tego, jaki masz typ skóry, możesz też użyć kremu matującego lub wygładzającego.

Wyjątkiem jest jednak enzymatyczny peeling. Taki produkt nakłada się na wilgotną skórę, delikatnie wmasowuje, a następnie zostawia na kilka minut na skórze. Enzymy roślinne muszą mieć bowiem czas, by rozpuścić martwy naskórek. Po zabiegu skóra lepiej chłonie składniki aktywne innych kosmetyków i wygląda zdrowiej.

Peeling twarzy wykonywany w domu działa wyłączenie na powierzchni skóry. W trakcie zabiegu martwe komórki naskórka ulegają rozpuszczeniu, co skutecznie:

  • stymuluje przepływ krwi, dzięki czemu przyspiesza wypłukiwanie toksyn z komórek skóry,

  • pobudza produkcję kolagenu, zwiększając elastyczność skóry,

  • pomaga zapobiegać zatykaniu porów, chroniąc skórę przed powstawaniem przebarwień i trądziku,

  • pobudza odnowę komórkową.

Pamiętaj jeszcze, że dobrze dobrany peeling do twarzy sprawi, że skóra będzie gładka i miła w dotyku, a jednocześnie nie będzie powodował podrażnień czy uczuleń.

Kiedy wykonywać peeling twarzy?

Złuszczanie twarzy najlepiej wykonywać wieczorem. Dlaczego? Ponieważ skóra w nocy pracuje znacznie intensywniej, by się zregenerować. A za każdym razem, gdy ją złuszczasz, odsłaniasz świeżą warstwę, bardziej wrażliwą i delikatną. Skóra więc będzie miała czas, by się zregenerować i odbudować warstwę ochronną, nim wystawisz ją na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych czy promieni słonecznych.

Pamiętaj również, żeby nie wykonywać peelingów po zabiegach u kosmetyczki. Złuszczanie tuż po depilacji woskiem może bowiem przynieść więcej szkód niż pożytku. Najlepiej pozwolić skórze się zregenerować i odczekać około tygodnia. Z peelingu lepiej zrezygnować też, gdy na skórze pojawiły się podrażnienia, skaleczenia, oparzenia słoneczne lub otwarte rany.

Czy każdy powinien stosować peeling do twarzy?

Oczywiście, że tak! Peeling twarzy to zabieg, który poprawia kondycję skóry. Odblokowuje pory, ma działanie oczyszczające i jest naprawdę niezbędny dla każdego rodzaju cery. Potrzebuje go zarówno cera normalna, jak i tłusta. Świetnie sprawdzi się jako zabieg wspomagający leczenie cery trądzikowej. Będzie też korzystnie działać w przypadku skóry mieszanej, wrażliwej czy dojrzałej.

Oczyszczania twarzy powinno się przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu w zależności do rodzaju skóry. Jeśli masz bardzo suchą cerę, złuszczanie powinnaś ograniczyć do 1 zabiegu w tygodniu. Musisz bowiem wiedzieć, że zbyt częste naruszanie warstwy ochronnej naskórka prowadzi do przesuszenia skóry oraz zaburza naturalne jej pH. To z kolei może być przyczyną podrażnień i większej skłonności do powstawania wyprysków.

Peeling do twarzy u kosmetyczki

Peeling jest zabiegiem, który można wykonać również w salonach kosmetycznych czy gabinetach medycyny estetycznej. W tych miejscach zwykle znajdziesz szeroką ofertę zbiegów złuszczających, które pomogą rozprawić się z problemami cery wówczas, gdy domowa pielęgnacja nie przynosi oczekiwanych efektów.

W gabinecie kosmetycznym profesjonalistka oceni rodzaj Twojej cery, a następnie wybierz odpowiedni zabieg. W przypadku mocno zanieczyszczonej skóry twarzy może zaproponować manualne oczyszczanie. To zabieg, który wykonuje się po dokładnym demakijażu. Polega on na usuwanie zanieczyszczeń pod wpływem pary wodnej otwierającej pory skóry. Taki zabieg jest w pełni bezpieczny, higieniczny i co najważniejsze skuteczny.

Drugim zabiegiem oczyszczającym cerę jest mikrodermabrazja. Kosmetyczka za pomocą specjalnego urządzenia ściera wierzchnią warstwę skóry, co pozwala usunięcie zanieczyszczeń oraz martwego naskórka. Zabieg dodatkowo stymuluje włókna kolagenowe, dzięki czemu cera staje się zregenerowana, świeża i bardziej elastyczna. Kosmetyczka może też zaproponować Ci profesjonalny zabieg złuszczający z kwasem hialuronowym, który świetnie nawilży naskórek.

Peeling dostosowany do rodzaju cery

Musisz wiedzieć, że peeling do twarzy będzie skuteczny, gdy będzie odpowiednio dobrany do typu skóry. Zatkane pory to częsty problem cery tłustej i mieszanej. Taką skórę doskonale oczyszcza peeling gruboziarnisty, który zawiera naturalne drobinki — cukier, sól, zmielone pestki, ziarna czy nasiona. Grube drobinki wyrównują powierzchnię naskórka ze wszystkich grudek i niedoskonałości, odblokowują pory oraz ograniczają wydzielanie sebum. Cera staje się matowa, a jej koloryt wyrównany.

Cera sucha pokocha peeling drobnoziarnisty. Doskonale odświeża, oczyszcza i wygładza on skórę. Jeśli Twoja cera jest sucha i ma dodatek ma tendencję do łuszczenia, wybieraj kosmetyki z substancjami odżywczymi w składzie. Może to być olej kokosowy, olej migdałowy lub arganowy. Sucha cera pokocha też peeling, który ma w składzie drobinki mineralne, np. cynk, siarkę czy niacynamid.

Przeciwstarzeniowe działanie będą miały scruby bogate w antyoksydany, kwasy liponowe czy ferulowe. O odnowę cery dojrzałej zadbają również kwasy AHA, algi, ekstrakt z czarnego kawioru czy chociażby witamina C, która jest naturalnym syntezatorem kolagenu.

Przebarwienia pomoże Ci zlikwidować peeling kwasowy. Rozjaśnia on cerę, a dodatkowo stymuluje proces produkcji kolagenu i elastyny. W przypadku peelingów kwasowych są to najczęściej kwas hialuronowy czy kwas salicylowy, ale także kwas glikolowy, retinol czy witamina C. Wszystkie one mają zdolność rozpuszczania warstwy scalającej komórki naskórka, co prowadzi do rozsuwania się ich i w efekcie do złuszczania. Taki produkt jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla skóry wrażliwej, atopowej i delikatnej. Sprawdzi się także w pielęgnacji skóry dojrzałej, którą pokrywają zmarszczki, a nawet w przypadku cery tłustej, gdyż świetnie reguluje wydzielanie sebum.

Peeling enzymatyczny dla cery wrażliwej

Z cerą wrażliwą należy obchodzić się niezwykle delikatnie. Jeśli jesteś jej posiadaczką, wybierz peeling z enzymami roślinnymi. W kosmetykach złuszczających na bazie składników roślinnych najczęściej znajdziesz:

  • papainę pozyskiwaną z owoców papai, która ma działanie rozjaśniające,

  • bromelinę z ananasa o właściwościach złuszczająco-wygładzających,

  • aktynidynę z kiwi złuszczającą martwy naskórek,

  • enzymy z owoców mango wspomagające odnowę.

Wybierając peeling enzymatyczny, zwracaj uwagę, by w składzie kosmetyku pojawiły się również składniki nawilżające, a także delikatne substancje myjące, jak na przykład skrobia z ryżu siewnego. Idealny peeling enzymatyczny działa bowiem kojąco, łagodząco oraz wyrównuje koloryt cery.

Kosmetyki naturalne do pielęgnacji twarzy

Do domowego złuszczania naskórka najlepiej wybierać produkty naturalne. Scruby powinny mieć w składzie możliwie jak najwięcej ekstraktów roślinnych i substancji pochodzenia naturalnego. Takie produkty nie powodują podrażnień i alergii. Są też doskonale do pielęgnacji każdego rodzaju cery.

Sięgaj po drobnoziarniste peelingi mechaniczne z mielonymi nasionami kawy, odżywczymi olejkami, mikronizowanymi perłami czy bambusem lub gruboziarniste scruby z mielonymi migdałami, orzechami włoskimi czy cukrem brązowym.

Domowy peeling do twarzy

Peelingi do twarzy możesz z powodzeniem wykonywać w domu. Pamiętaj jednak o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze peeling musi być dopasowany do typu cery. Po drugie należy pamiętać, żeby peeling wykonywać po umyciu twarzy. Po trzecie należy go zmywać ciepłą wodą, a tuż po zabiegu na twarz nałożyć dedykowany kosmetyk.

W domu możesz wykonać peeling gruboziarnisty, wykorzystując cukier, oliwę z oliwek i żel do mycia twarzy. Żel możesz zastąpić fusami z kawy i odrobiną cynamonu. Wówczas przygotujesz idealny peeling do cery trądzikowej o działaniu przeciwzapalnym. A jeśli chcesz przygotować domowy peeling drobnoziarnisty dla skóry suchej, możesz wymieszać łyżkę drobno posiekanych migdałów z jogurtem naturalnym i miodem. Po takim zabiegu skóra będzie doskonale odżywiona, nawilżona i natłuszczona.

Podsumowanie

Peelingi do twarzy mają wielką moc. Wykorzystaj ją, by przywrócić skórze blask i młodzieńczy wygląd. Pamiętaj, jak by zawsze przed zabiegiem dokładnie oczyścić twarz, a tuż po nim zastosować odżywcze serum lub krem. Dobrym zwyczajem jest także złuszczanie martwego naskórka wieczorem, by dać skórze czas na regenerację. Stosuj zawsze kosmetyki dostosowane do swojego rodzaju cery, a pewnością efekty Cię zaskoczą!

PANAPI Peeling enzymatyczny z ekstraktem z papai i ananasa

ÉLEVERCOSMETICS 2024 - All Right Reserved
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) umieszczone w serwisie internetowym www.elevercosmetics.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.