Rodzaje skóry – rodzaje cery i jak je rozpoznać?

Czy zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego właściwie istnieją różne typy cery? I dlaczego tak ważne jest określenie ich przed zakupem kosmetyków. W końcu każdy z nas ma inną skórę, bardziej lub mniej wymagającą. Jedni całe życie zmagają się z trądzikiem, inni mają gładką cerę, która tylko czasami się przetłuszcza. Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i poznaj najważniejsze fakty o rodzajach cery!

Jaką rolę pełni skóra?

Skóra składa się z kilku wyspecjalizowanych warstw, co oznacza, że pełni wiele funkcji. Na przykład ma chronić narządy wewnętrzne, mięśnie i kości przed uszkodzeniami, promieniowaniem słonecznym, temperaturą czy patogenami. Jej zadaniem jest także udział w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej poprzez wydzielanie potu z gruczołów łojowych.

Bez względu czy jest to cera sucha, czy cera mieszana, skóra odpowiedzialna jest również za syntezę witaminy D oraz wydzielanie dokrewne, odbiór bodźców ze środowiska zewnętrznego — ból, dotyk, ciepło i zimno — wchłanianie niektórych substancji pochodzących np. z kosmetyków oraz współdzielenie funkcji odpornościowych.

Jakie są rodzaje skóry?

Pewnie nie raz słyszałaś określenia — cera tłusta, cera sucha, cera trądzikowa. Dobrze wiesz, że każda z nich charakteryzuje się czymś innym, ale czy znasz poszczególne typy cery? Według kosmetologów można je podzielić na cztery podstawowe grupy. Są to:

  • cera tłusta,

  • cera normalna,

  • cera sucha,

  • cera mieszana.

A wszystkie inne rodzaj cery to ich mieszanki. Inaczej mówiąc, inne rodzaje skóry odnoszą się nie do cech, a do problemów. Na przykład cera wrażliwa może być zarówno tłusta, jak i sucha. Jej problemem jest bowiem zwiększona reaktywność. Jeśli masz taką skórę, to z pewnością nieobce jest Ci szczypanie, swędzenie czy mrowienie zależne od czynników zewnętrznych, a właściwie od pogody.

Zatem poza podstawowymi typami skóry, są jeszcze:

  • cera naczynkowa,

  • skóra wrażliwa,

  • cera dojrzała,

  • skóra trądzikowa,

  • cera odwodniona,

  • i wszystkie kombinacje powyższych.

Często problemy skóry pojawiają się na skutek niewłaściwej pielęgnacji lub związane są z czynnikami zewnętrznymi. Oznacza to, że nawet jeśli masz skórę normalną, a nie będziesz odpowiednio o nią dbać, w każdej chwili może stać się odwodniona, wrażliwa lub popękana. Szczególnie gdy w doborze kosmetyków nie kierujesz się potrzebami swojej skóry a modą.

Jak rozpoznać typ cery? Domowe test!

A czy wiesz, jak rozpoznać swój typ cery? Jest na to banalnie prosty sposób. Zrób demakijaż, umyj twarz delikatnym produktem, np. żelem lub pianką, przetrzyj ją tonikiem lub spryskaj hydrolatem i nałóż odrobinę serum nawilżającego. Odczekaj około 2 godzin i zobacz, jak Twoja skóra się zachowuje. Czy zaczyna się przetłuszczać? A może szczypie? Czujesz, jak się ściąga? Staje się wrażliwa na bodźce?

Jeśli po upływie około godziny ze skórą nic się nie dzieje, nie czujesz, żeby była ściągnięta, nie świeci się, to znaczy, że masz cerę normalną. Gdy w strefie T — na czole, nosie i brodzie — pojawią się świecące obszary świadczące o nadmiarze sebum, to znak, że masz cerę mieszaną. Z kolei, gdy skóra będzie się świecić na całym obszarze, najpewniej masz cerę tłustą. Z kolei suchą cerę zidentyfikujesz, jeśli podczas trwania testu cały czas odczuwałaś dyskomfort.

Możesz też wykonać uproszczony test, by rozpoznać rodzaj cery. Po prostu umyj twarz i delikatnie ją osusz, nie pocierając jej przy tym. Nie nakładaj żadnych kosmetyków. Po prostu obserwuj, jak będzie zachowywać się skóra. Obejrzyj ją w lusterku. Jak wyglądają jej pory? Czy są powiększone? Zaobserwuj też, jaka jest w dotyku i czy obserwujesz napięcie lub ściąganie. Teraz zajmij się czymś przyjemnym, a za kolejną godzinę znowu obejrzyj cerę. Upewnij się, czy nie są widoczne na niej suche skórki, czy nie piecze lub się nie świeci. Zobacz, czy masz rozszerzone pory albo nadmiar sebum. Jeśli to Ci ułatwi zadanie, rób notatki.

Rodzaje cery a ich pielęgnacja

Teraz już wiesz, jaki masz rodzaj cery. A czy wiesz, jak ją odpowiednio pielęgnować? Cerze suchej nie wystarczy jedynie krem nawilżający, a dla cery mieszanej nie będzie odpowiednie silnie regenerujące serum, które może dodatkowo zapychać pory. Dlatego w codziennej pielęgnacji powinnaś używać kosmetyków dostosowanych do rodzaju cery i z dużą starannością wykonywać wszystkie zabiegi. W ten sposób zapobiegniesz przedwczesnym procesom starzenia skóry, poprawisz jej kondycję i wyciszysz gruczoły łojowe.

Pielęgnacja cery suchej

Skóra sucha jest bardzo wymagająca. Warto więc świadomie podejść do jej pielęgnacji. Cechy cery suchej są bardzo charakterystyczne. Skóra jest wysuszona, ściągnięta, matowa i szorstka w dotyku. Ma zaburzoną aktywność gruczołów łojowych, więc musi się mierzyć z niedoborem lipidów.

Sucha cera negatywnie reaguje na czynniki zewnętrzne — słońce, wiatr, mróz — jest cienka, delikatna i częściej pojawiają się na niej zmarszczki niż na cerze tłustej czy mieszanej. Pielęgnacja skóry suchej powinna być więc delikatna. Do demakijażu, oczyszczania i peelingu powinnaś używać lekkich produktów bez alkoholu i silnych środków myjących.

Do złuszczania naskórka wybieraj peelingi enzymatyczne, które rozpuszczają martwy naskórek. Po peelingu dobrze nałożyć na skórę maseczkę nawilżającą lub odżywczą. Później sięgnij po krem nawilżający z filtrem SPF na dzień lub natłuszczający na noc. Pamiętaj również o skórze w okolicach oczu. Jest ona cienka, bardzo delikatna, a czasem i przezroczysta. Sięgnij po serum nawilżające, które doskonale wiąże wodę w skórze.

Unikaj również ekspozycji na słońce, gorących kąpieli i suchych pomieszczeń. Sucha skóra łatwo ulega podrażnieniom. Ważna jest również dieta. Skórę suchą dokarmiaj witaminą A oraz witaminą B6. Pierwsza jest doskonałym antyoksydantem, druga działa tonizująco i opóźnia starzenie się skóry.

Pielęgnacja cery tłustej

Problemem skóry tłustej często są zaburzenia hormonalne związane z nadprodukcją sebum. Jej cechą charakterystyczną jest gruba warstwa rogowa naskórka oraz nadaktywność gruczołów łojowych. Skóra wówczas błyszczy, jest szara, gruba, a ujścia gruczołów łojowych są mocno widoczne.

Na tłustej cerze często pojawiają się liczne zaskórniki i zmiany trądzikowe. Mogą pojawić się również przebarwienia. Jej zaletą jest jednak to, że jest zdecydowanie najmniej podatna na podrażnienia i dobrze reaguje na czynniki zewnętrzne. W jej pielęgnacji sprawdzą się delikatne produkty z retinolem, witaminami C i E, kwasami AHA, kwasem hialuronowym czy niacynamidem.

Do mycia twarzy sięgaj po preparaty bez mydła, alkoholu i silnych detergentów. Najlepsze będą pianki, które odblokują pory i zapewnią im odświeżenie. Do tonizacji używaj witaminowych produktów, które odpowiadają na potrzeby skóry. Na przykład delikatnego toniku na bazie zielonej herbaty o działaniu septycznym czy kwasu migdałowego. Dwa razy w tygodniu złuszczaj martwy naskórek, dzięki czemu wyrównasz koloryt i zmniejszysz widoczność porów.

Nie zapominaj też o odżywieniu cery tłustej. Choć kluczowym w jej pielęgnacji jest pozbywanie się nadmiaru sebum, to równie istotne jest, by regularnie ją nawilżać. Dobrze odżywiona cera pracuje lepiej. Sięgaj więc po kosmetyki, które nie przesuszają, a redukują nadprodukcję łoju, zapewniają matowienie i w razie potrzeby łagodzą niedoskonałości skóry.

Jeżeli zmagasz się z trądzikiem, na noc nakładaj na twarz kosmetyki oczyszczające i rozjaśniające przebarwienia. Idealne będą kremy i sera z kwasami AHA i BHA. Pamiętaj jednak, żeby nie nadużywać tego typu produktów, by nie zaburzyć równowagi płaszcza lipidowego. Podobnej pielęgnacji wymaga skóra mieszana. Odpowiednie kosmetyki pomogą opanować jej największy problem — łojotok w strefie T.

Posiadaczki cery tłustej powinny też od czasu do czasu udać się do kosmetyczki na profesjonalne oczyszczanie twarzy. Peeling z kwasu glikolowego, mikrodermabrazja czy manualne oczyszczanie połączone z peelingiem kawitacyjnym świetnie poprawią jej kondycję.

Pielęgnacja cery wrażliwej

Cera wrażliwa może być równocześnie cerą suchą, tłustą lub mieszaną. Ale jej cechą charakterystyczną jest nadreaktywność. Mogą się również pojawić popękane naczynia krwionośne. W pielęgnacji skóry wrażliwej warto więc skupić się na konkretnych problemach. Unikaj tarcia skóry ręcznikiem, pocierania jej rękoma czy drapania.

Nieodpowiednia pielęgnacja wrażliwej cery wiąże się również z pojawieniem się na niej trądziku, przebarwień, obrzęków czy reakcji alergicznych. Jeśli więc rozpoznajesz u siebie cerę wrażliwą, do jej mycia wybieraj żele o właściwościach łagodzących i kojących. Unikaj agresywnych kosmetyków na bazie alkoholu, kwasów i z silnymi kompozycjami zapachowymi. Używaj zawsze lepiej wody, a przy zmywaniu makijażu staraj się nie pocierać skóry. Zrezygnuj też z mechanicznych peelingów, elektrycznych szczoteczek i innych drażniących zabiegów.

Do tonizowania używaj łagodzących kosmetyków, a do ożywiania kremów z pantenolem, ceramidami, skwalanem, aloesem czy wąkrotą azjatycką. Wszystkie one wygaszą stany zapalne, zmniejszą uczucie pieczenia i dyskomfort wywołany ściąganiem skóry.

Pielęgnacja cery normalnej

Cera normalna jest najmniej problematyczna w codziennej pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że możesz używać zupełnie przypadkowych kosmetyków lub – co gorsza – zrezygnować z regularnego oczyszczania i nawilżania. Do mycia twarzy stosuj żele, mydła lub mleczka, które usuną pozostałości makijażu i zanieczyszczenia na bazie naturalnych składników roślinnych. Ich skuteczność będzie lepsza, gdy użyjesz szczoteczki sonicznej lub specjalnej rękawicy.

Skóra normalna lubi tonizowanie. Przywraca jej prawidłowe pH, a więc chroni przed powstawaniem zaskórników i przedwczesnym starzeniem. Wybieraj kosmetyki do cery naturalnej, które nie zaburzą jej mikrobiomu. Mogą to być toniki nawilżające, regenerujący lub rewitalizujące. Na co dzień używaj kremów odżywczych na noc i nawilżających na dzień. Mogą to być kosmetyki liftingujące, poprawiające owal twarzy i hamujące powstawanie zmarszczek.

Raz lub dwa razy w tygodniu wykonaj peeling enzymatyczny, by pozbyć się martwego naskórka i przywrócić cerze blask. Po peelingu nałóż na twarz maseczkę regenerująco lub oczyszczającą, a na koniec delikatnie wklep serum odżywcze. Pamiętaj również o kremie pod oczy. Aplikuj go delikatnie opuszkami palców.

Jak widzisz, zdrowie Twojej cery wiąże się z odpowiednią pielęgnacją. Bądź uważna, a z pewnością skóra Ci się odwdzięczy pięknym, zdrowym wyglądem.

ÉLEVERCOSMETICS 2024 - All Right Reserved
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) umieszczone w serwisie internetowym www.elevercosmetics.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.