Intensywna regeneracja włosów krok po kroku

Suche włosy, rozdwojone końcówki, nadmierne wypadanie i łuszcząca się skóra głowy to najczęściej spotykane problemy wśród osób skarżących się na kiepską kondycję włosów. Czasem są one wynikiem źle dobranej pielęgnacji. Innym razem stanowią wypadkową czynników zewnętrznych. Niezależnie jednak od przyczyny, regeneracja włosów zniszczonych jest konieczna, by przywrócić im blask i sprężystość. Zobacz, jak skutecznie uratować zniszczone włosy!

Jak rozpoznać suche, zniszczone włosy?

Pewnie nie raz zastanawiałaś się już, czy Twoje włosy są zniszczone, czy może tylko przesuszone. Nie wiesz, jak je rozróżnić? Jak w ogóle wyglądają zniszczone włosy? Umyte kosmyki rozczesz i weź jedno pasmo między palce. Potrzyj nimi delikatnie. Jeśli są suche i szorstkie w dotyku, a łuski rozchylone to pierwsze oznaki zniszczonych włosów. Ten rodzaj kosmyków charakteryzuje się również tendencją do elektryzowania, puszenia oraz kruszenia się, a także rozdwojonymi końcówkami.

Zniszczone włosy są osłabione. Mają więc tendencję do nadmiernego wypadania. Często się plączą i są trudne w pielęgnacji oraz stylizacji. Nie da się ich łatwo okiełznać. Potrzebują więc nawilżenia, odbudowy i ochrony. Na szczęście ich kondycję możesz poprawić, używając odpowiednich kosmetyków i wdrażając kilka zasad pielęgnacyjnych. Najlepszą regenerację włosów zniszczonych zapewnią Ci delikatne produkty bez substancji drażniących oraz profesjonalne kosmetyki do regeneracji włosów.

Co niszczy włosy?

Zanim jednak dowiesz się, jak wzmocnić i poprawić strukturę włosa oraz zregenerować skórę głowy, musisz zdać sobie sprawę, co naprawdę niszczy włosy. Pomoże Ci to w przyszłości wyeliminować czynniki, które działają na kosmyki niekorzystnie.

Do czynników niszczących kondycję włosów zalicza się:

  • uszkodzenia mechaniczne, np. pocieranie włosów o ubrania,

  • używanie kosmetyków z zawartością mocnych detergentów,

  • warunki atmosferyczne — wiatr, mróz, promieniowanie UV,

  • częste kąpiele w słonej lub chlorowanej wodzie bez użycia czepka,

  • rozjaśnianie i częste farbowanie,

  • zanieczyszczenia środowiska — np. spalimy samochodowe, smog, dym,

  • częste stylizacje na gorąco,

  • niewłaściwą pielęgnację.

Jak odbudować zniszczone włosy?

Jeśli chcesz zregenerować zniszczone włosy, musisz się trzymać kilku zasad.

  1. Zidentyfikuj problem i zmień nawyki pielęgnacyjne. Nie chodzi tu wcale o to, byś od razu zrezygnowała z farbowania włosów czy stylizacji ich na gorąco. Raczej chodzi o to, że przy zniszczonych włosach trzeba uważać na jakość oraz częstotliwość tych zabiegów. Postaraj się więc ograniczyć koloryzacje. Wybierz się do fryzjerki i poproś, by ufarbowała włosy na taki odcień, który będzie najbardziej zbliżony do Twojego naturalnego. W ten sposób będziesz mogła wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi koloryzacjami, bo odrosty nie będą tak widoczne. A to pozwoli Ci zregenerować kosmyki. Podetnij od razu końcówki włosów. Zabezpieczy je to przed rozdwajaniem.

  2. Zacznij stosować zabiegi w domowym SPA. Na początek zmień kosmetyki. Szampon z drażniącymi detergentami zamień na delikatny produkt. Może to być na przykład oczyszczający szampon micelarny lub na bazie naturalnych ekstraktów roślinnych. Przy każdym myciu włosów stosuj odżywki do włosów. Sięgaj po preparaty humektantowe. Mają one właściwości nawilżające — doskonale wiążą wodę i zatrzymują ją wewnątrz kosmyków.

    Minimum raz w tygodniu wykonuj olejowanie włosów. To zabieg, który pomaga głęboko odżywić zniszczone włosy. Drobne cząsteczki olejów wnikają pomiędzy łuski włosów, dostarczając im składników odżywczych. Do tych zabiegów wykorzystuj naturalne, nierafinowane oleje. Świetny będzie olej arganowy, kokosowy, olej ze słodkich migdałów lub zwykły olej rzepakowy, który z pewnością masz w swojej kuchni. Olej nie tylko nawilża włosy, ale również świetnie je odżywia. Doda im blasku, wygładzi oraz domknie łuski.

  3. Ogranicz wypadanie włosów, sięgając po suplementy diety. Ze zniszczonymi włosami wato powalczyć trochę, wzmacniając organizm. Najlepiej oczywiście zacząć od zmiany nawyków żywieniowych i zadbać o naturalną podaż pokarmów zawierających witaminy A, C i E, magnez, cynk, selen, miedź, a także kwasy omega i biotynę. Nie zawsze jednak jesteś w stanie samodzielnie skomponować jadłospis tak, by uzupełnić niedobory. Dlatego świetnym sposobem na odżywianie włosów zniszczonych jest suplementacja. Sięgaj po preparaty witaminowe na włosy.

Kosmetyki do włosów zniszczonych

Do pielęgnacji włosów zniszczonych najlepiej wykorzystać sprawdzone sposoby. Delikatne szampony, regenerujące maski do włosów i pełne protein, emolientów i humektantów odżywki do włosów to Twoje must have. Ale do prawidłowej pielęgnacji włosów suchych i łamliwych potrzebujesz też innych produktów.

Na przykład preparatów zabezpieczających rozdwojone końcówki. Świetnie sprawdzą się produkty z lipidami, np. roślinne masła (masło mango, awokado, kakaowe czy masło shea). Końcówki włosów zabezpieczysz także silikonowym serum do skóry głowy i włosów. Kosmetyk oblepi łuski włosów, domknie je i sprawi, że będą gładkie, błyszczące i miłe w dotyku.

Twoje zniszczone włosy pokochają też profesjonalne zabiegi fryzjerskie z wykorzystaniem keratyny, kolagenu i kazeiny. Keratyna pomaga wzmocnić włosy, uzupełnić ubytki w ich strukturze, zamyka łuski oraz łagodzi drażniące działanie preparatów stosowanych do mycia. Kolagen pomaga odbudować zniszczone włosy, tworząc jednocześnie na ich powierzchni ochronny film. Regeneruje i wygładza. Kazeina natomiast wspomaga regenerację, nawilża i zapobiega kruszeniu się kosmyków.

Domowe zabiegi na zniszczone włosy

Włosy zniszczone możesz skutecznie zregenerować domowymi sposobami. Na przykład stosując saunę parową. Nałóż na włosy głęboko regeneracyjną maskę, a później umieść włosy nad miską z wodą w temperaturze ok. 40 stopni Celsjusza. Możesz przykryć głowę ręcznikiem dla lepszego efektu. Para otworzy łuski włosów i pozwoli masce wniknąć w ich głąb. W ten sposób kosmyki staną się mocniejsze i błyszczące. Zabieg możesz powtarzać nawet 2 razy w tygodniu. Taki zabieg możesz też wykonać z użyciem suszarki.

Strukturę włosów poprawisz również, gdy zadbasz o kondycję skóry głowy. Kluczowe jest, by regularnie oczyszczać ją z martwego naskórka oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji. Wykonuj domowy peeling cukrowy (wystarczy do szamponu dodać łyżeczkę drobnego cukru) przynajmniej raz w tygodniu. A po umyciu na całe włosy nakładaj odżywkę. Chyba że kosmyki mają tendencję do przetłuszczania się. Wówczas wystarczy nałożyć kosmetyk od połowy długości włosów.

Zniszczone włosy staną się mocniejsze, gdy ochronisz je przed utratą wilgoci. Pomogą Ci w tym nie tylko kosmetyki z humektantami, ale również naturalne substancje, takie jak wyciąg z aloesu, maska z siemienia lnianego czy miód. Aloes nie obciąża włosów, więc możesz go stosować nawet i po każdym myciu włosów. Maska z siemienia przyspiesza naturalny wzrost włosów, reguluje wydzielanie sebum i chroni kosmyki przed przesuszeniem. Możesz ją nakładać na wilgotne włosy i skórę głowy w postaci kisielu lub do maski dodać więcej wody i zrobić z niej płukankę. Zabiegi z siemieniem polecane są do każdego rodzaju włosów.

Jeśli Twoje kosmyki pozbawione blasku plączą się i elektryzują, dobrze jest stosować olej kokosowy. Jest bogaty w witaminy i minerału, a jednocześnie jest źródłem kwasów omega. Nawilża, odżywia, zmiękcza i poprawia elastyczność kosmyków. Możesz go stosować do olejowania lub w formie płynnej dodawać do domowych maseczek regenerujących.

Zasady regeneracji zniszczonych włosów

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dobrych praktykach, które uchronią kosmyki przed zniszczeniem. Pamiętaj szczególnie, aby:

  • nie chodzić spać z mokrymi włosami — zdecydowanie lepiej je chociaż trochę posuszyć, a następnie zapleść luźny warkocz lub zapleść na czubku głowy kok, co chroni włosy przed łamaniem;

  • uszkodzone pasma pielęgnować z należytą starannością — nie sięgaj po przypadkowe kosmetyki, odżywiaj skórę głowy, chroń włosy przed czynnikami atmosferycznymi;

  • unikać używania gumek, wsuwek i zapinek — mogą one niszczyć kosmyki, szczególnie gdy używasz ich zawsze w tym samym miejscu;

  • poprawnie rozczesywać włosy — dzielić je na części, czesanie zaczynać od połowy włosów (najpierw należy rozczesać końcówki, a dopiero potem włosy przy skórze głowy);

  • regularnie sprawdzać kondycję końcówek — jeśli zauważysz, że zaczynają się rozdwajać, podetnij włosy.

Teraz już wiesz, jak uratować włosy, gdy są suche i zniszczone. Stosuj się do naszych wskazówek, a już niebawem będziesz mogła pochwalić się błyszczącymi kosmykami pełnymi życia.

WŁOSY NISKOPOROWATE – JAK JE PIELĘGNOWAĆ? CHARAKTERYSTYKA I PIELĘGNACJA
SPRAWDZONE SPOSOBY NA WYPADANIE WŁOSÓW
ODŻYWKI DO WŁOSÓW — JAK JE STOSOWAĆ I CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY ICH ZAKUPIE? SPRAWDŹ!

ÉLEVERCOSMETICS 2024 - All Right Reserved
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) umieszczone w serwisie internetowym www.elevercosmetics.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.