Kosmetyki z kwasem hialuronowym – dlaczego warto używać?

Z półek sklepowych spozierają na Ciebie nowości kosmetyczne, których opakowania aż krzyczą „w składzie naturalny kwas hialuronowy”. Nic więc dziwnego, że coraz częściej zastanawiasz się, czy nie dodać ich do listy ulubionych. Kwas hialuronowy ma bowiem niesamowite właściwości. Nawilża, wygładza i nadaje skórze młodzieńczego wyglądu. Ale to nie jedyne jego zalety.

Kwas hialuronowy – właściwości

Kwas hialuronowy jest organicznym związkiem chemicznym, który naturalnie znajduje się we wszystkich tkankach zwierzęcych, a więc i w ludzkich. To za jego sprawą Twoja skóra jest gładka, elastyczna i sprężysta. Kwas hialuronowy ma też niezwykłą zdolność do wiązania cząsteczek wody. A to oznacza, że jego regularne stosowanie sprzyja nawilżaniu głębokich warstw skóry. Kwas ten potrafi także spajać włókna kolagenowe, co z kolei hamuje powstawanie zmarszczek. Ponadto spowalnia proces starzenia się skóry. Łagodzi stany zapalne i podrażnienia. Stosując dobrej klasy kosmetyk z kwasem hialuronowym zyskasz jedwabiście gładką i miękką skórę.

Kwas hialuronowy w kosmetykach do twarzy

Jednym z najpopularniejszych kosmetyków jest serum do twarzy z kwasem hialuronowym. Za jego niezwykłe właściwości odpowiada stężenie składników aktywnych. W przeciwieństwie do kremów, sera mają wyższe procentowe stężenie kwasu hialuronowego. W nich znajdziesz nawet 3% roztwór, rzadziej 4 czy 5%. W kremach zaś nie więcej niż 2%. Ważny jest też rodzaj cząsteczek. Kwas hialuronowy może być wielkocząsteczkowy, małocząsteczkowy i ultramałocząsteczkowy. Im mniejsze cząsteczki, tym łatwiej przenikają do kolejnych warstw skóry. Np. kwas wielocząsteczkowy ma jedynie zdolność tworzenia filmu ochronnego, dzięki czemu zapobiega utracie nawilżenia. A kwas małocząsteczkowy wiąże ją w głębokich warstwach skóry. Ma też jedną właściwość, o jaką trudno w przypadku innych składników kremów. Mianowicie zwiększa przenikanie składników aktywnych przez warstwę rogową naskórka.

Kwas hialuronowy w serum do twarzy

Wbrew pozorom kwas hialuronowy w serum nie ma właściwości złuszczających czy peelingujących. Nie uwrażliwia też skóry na słońce. Wręcz odwrotnie. Głęboko nawilża, pielęgnuje i regeneruje. Kiedy na twarzy pojawiają się pierwsze nierówności, a skóra traci jędrność serum z kwasem hialuronowym okaże się niezastąpione. Taki kosmetyk głęboko i długotrwale nawilża wszystkie warstwy skóry. A dodatkowo zmniejsza utratę wody. Ujędrnia, uelastycznia oraz zwiększa gęstość skóry. Serum z kwasem hialuronowym jest polecane do codziennej pielęgnacji nawet bardzo wymagającej cery. Dobrze, jeśli obok kwasu w kosmetyku do twarzy znajdzie się jeszcze hialuronian sodu, który spłyca zmarszczki, wyrównuje powierzchnie skóry i nawilża ją. A także kompleks witamin neutralizujący wolne rodniki i usuwający toksyny z naskórka. Najlepiej więc, żeby w składzie serum do twarzy znalazło się trio zwane witaminami młodości – witamina A, E i F.

Kiedy stosować serum z kwasem hialuronowym?

Sucha skóra ze skłonnością do zmarszczek z pewnością pokocha kwas hialuronowy. Serum do twarzy możesz jednak z powodzeniem stosować jeszcze zanim zauważysz pierwsze nierówności skóry. Głęboko nawilżony naskórek sprawi, że będziesz wyglądała promiennie każdego dnia. Ale serum z kwasem hialuronowym polecane jest szczególnie w przypadku skóry suchej, odwodnionej i wiotkiej a także dojrzałej, zmęczonej i pozbawionej blasku. Takie serum może być stosowane jako samodzielny kosmetyk nawilżający, baza pod krem na noc lub podkład. Możesz go także dodawać do domowych maseczek lub kremów.

Właściwości kwasu hialuronowego możesz także wykorzystać do pielęgnacji włosów. Wystarczy kilka kropelek serum dodać do szamponu lub odżywki a nawet do nawilżającej maseczki – nanoszonej bezpośrednio na kosmyki.

ÉLEVERCOSMETICS 2024 - All Right Reserved
Wszelkie materiały (treści, teksty, ilustracje, zdjęcia itp.) umieszczone w serwisie internetowym www.elevercosmetics.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2509). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.