Sprawdzone sposoby na wypadanie włosów
Czy wiesz, że każdy włos po upływie około 3 miesięcy wypadnie? A że na głowie masz ich ponad 100 tysięcy, to nie ma się co dziwić, że dziwić, że każdego dnia tracisz około 100 włosów. To naturalne. Są jednak sytuacje, gdy wypadanie włosów staje się prawdziwą udręką. Kosmyki znajdujesz na ubraniach, pościeli, w brodziku, a nawet w jedzeniu. Czy to już problem?
Owszem. To nadmierne wypadanie włosów spowodowane rozmaitymi czynnikami. Problem ten nie omija nikogo. Z jego powodu cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni — niezależnie od wieku. Jeśli się więc zastanawiasz, jak powstrzymać wypadanie włosów, jakie są przyczyny wypadania włosów i jak sobie z tym poradzić, przeczytaj nasz poradnik. Sprawdź, co możesz zrobić, by sobie pomóc i jak powinna wyglądać odpowiednia pielęgnacja na wypadanie włosów.
Dlaczego włosy wypadają?
Wzmożone wypadanie włosów ma wiele przyczyn. Są to na przykład niedobory witaminy z grupy B, cynku, biotyny, kwasu foliowego, a te powstają zwykle jako konsekwencja nieodpowiedniej diety. Za wypadanie włosów odpowiedzialne są liczne choroby skóry głowy (np. łojotokowe zapalenie skóry, łysienie androgenowe czy łupież), osłabienie organizmu, a nawet naturalny z wiekiem spadek kolagenu, który odżywia cebulki włosów i zapewnia im prawidłowy wzrost.
Włosy wypadają również na skutek złej pielęgnacji. Częste farbowanie, trwała, a nawet stylizacja na gorącą mogą doprowadzić do osłabienia cebulek. Równie niekorzystne dla kosmyków co niewłaściwa pielęgnacja jest ciasne upinanie czy zaplatanie, noszenie spinek, grzebyków oraz gumek.
Do utraty włosów przyczyniają się też warunki atmosferyczne. Wysoka lub niska temperatura, a więc zarówno upalne lato, jak i mroźna zima mogą osłabiać Twoje kosmyki. Ale to nie wszystko. Kondycję włosów zmienia też pod wpływem hormonów. U kobiet przerzedzenie włosów może być oznaką złego poziomu estrogenów, u mężczyzn zaś testosteronu.
Inne przyczyn nadmiernego wypadania włosów to przede wszystkim:
-
uwarunkowania genetyczne,
-
przewlekły stres,
-
zbyt częste zabiegi fryzjerskie,
-
stany zapalny w organizmie,
-
nadużywanie alkoholu,
-
nałóg papierosowy.
Hormony a włosy wypadające
Hormony odpowiedzialne są za prawidłowy wzrost, dojrzewanie, rozmnażanie, a nawet starzenie się organizmu. Pomagają regulować rytm dobowy, temperaturę ciała i odpowiedzialne są za szereg procesów w organizmie. Niestety mają też wpływ na mieszki włosowe oraz wypadające włosy.
U kobiet za kondycję włosów odpowiada estrogen. Ma on wpływ na cykl życia włosa. To dzięki niemu kosmyki stają się gęste i mocniejsze. Kiedy poziom estrogenu spada, rozpoczyna się proces wypadania włosów. Doskonale widoczne jest to w czasie ciąży. Kiedy poziom estrogenów naturalnie wzrasta, większość przyszłych mam cieszy się mocnymi, grubymi włosami. I choć w okresie ciąży cebulki włosów stają się odporne, to tuż po zakończeniu okresu połogu i spadku estrogenów, organizm przechodzi w fazę spoczynku, co skutkuje wypadającymi włosami.
Za utratę włosów u mężczyzn odpowiedzialne są męskie hormony płciowe. Są one bezpośrednią przyczyną łysienia androgenowego. I choć ten typ wypadania włosów charakterystyczny jest aż dla 95% łysiejących mężczyzn, to występuje on również u kobiet, które cierpią z powodu niedoboru hormonów żeńskich lub nadmiaru hormonów męskich.
Czym jest łysienie androgenowe i czy da się z tym coś zrobić?
Łysienie androgenowe występuje, gdy w organizmie pojawia się nadwrażliwość na dihydrotestosteron (DHT). Musisz wiedzieć, że hormon ten występuje u każdego człowieka, ale tylko u niektórych obserwuje się nadwrażliwość mieszków włosowych na jego wpływ. Co się wówczas dzieje?
Dochodzi do tzw. miniaturyzacji mieszków. Innymi słowy, kurczą się one, przez co włosy stają się coraz cieńsze, krótsze, aż w końcu zaczynają wypadać. W tym wypadku bezpośrednią przyczyną wypadania włosów są hormony, a nawet czynniki dziedziczne.
W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się głównie preparaty na bazie minoksydalu oraz terapię lekową, hamującą konwersję testosteronu do szkodliwego DHT. Jednak obecnie nie istnieje żaden kosmetyk czy suplement diety, który zadziałałby przy androgenowym nadmiernym wypadaniu włosów. Aby jednak zdiagnozować problem, udaj się do trychologa, który obejrzy skórę głowy, sprawdzi, w jakiej kondycji są mieszki włosowe, a może nawet skieruje na dodatkowe badania, które pomogą odkryć przyczynę problemu.
Wypadanie włosów — jak sobie z nim radzić?
-
Zrób rachunek sumienia oraz podstawowe badania
Zanim zaczniesz działać, ustal, dlaczego mierzysz się z nadmiernym wypadaniem włosów. Przyjrzyj się swojej diecie, codziennym nawykom oraz zrób podstawowe badania. Zastanów, czy Twoja dieta uwzględnia potrzeby włosów? Jesz wystarczającą ilość warzyw bogatych w antyoksydanty, które pomagają się rozprawić z wolnymi rodnikami? Bo to przecież one odpowiedzialne są za osłabienie mieszków włosowych i szybsze się starzenie organizmu.
A jak wygląda Twoja pielęgnacja włosów? Jak często je myjesz, jakich kosmetyków używasz? A może gęstość włosów jest mniejsza, bo zażywasz leki, które mają wpływ na gospodarkę hormonalną? Pamiętaj, że przyczyn wypadania włosów jest naprawdę wiele. Od zupełnie banalnych, jak codzienne używanie prostownicy, do tak poważnych jak grzybica skóry głowy. Bądź więc ze sobą szczera i zastanów się, jakie błędy popełniasz.
Wykonaj też komplet podstawowych badań. Sprawdź, jaki masz poziom witaminy D, witamin z grupy B, cynku. O prawidłową strukturę włosów dba również witamina B5, witaminy A i C. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić ich poziom, nim samodzielnie sięgniesz po suplementy na porost włosów.
-
Zacznij od właściwego mycia skóry głowy
Zdrowe włosy to zdrowa skóra głowy. A ta może mieć wiele problemów — od zapalenia gruczołów łojowych, po łuszczycę, łupież czy grzybicę. Wszystkie te choroby są bezpośrednią przyczyną wypadających włosów.
Jeśli masz pewność, że żadna z nich Cię nie dotyczy, zastanów się, czy problem nie tkwi na przykład we wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Silne przetłuszczanie się skóry głowy również prowadzi do osłabienia mieszków włosowych. W takim przypadku najpierw zadbaj o przywrócenie równowagi skórze głowy. Stosuj delikatne szampony oczyszczające bez SLS. Kosmetyki, które stymulują porost włosów, zostaw na później.
-
Stosuj maski i odżywki wzmacniające
Po myciu głosy stosuj wzmacniające odżywki, a raz lub dwa w tygodniu maski do włosów. Zwróć jednak uwagę, by kosmetyki zawierały odpowiednie substancje aktywne. Odżywki i maski powinny zawierać np.:
-
skrzyp polny — poprawia kondycję włosów, dzięki dużej zawartości krzemu,
-
czarną rzepę — bogatą w witaminy i minerały,
-
pokrzywę — o działaniu wzmacniającym,
-
chmiel — wzmacniający włosy a całej długości,
-
aloes — nawilżający, wzmacniający i nadający blasku,
-
olej żurawinowy — o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym,
-
laktoferynę — wzmacniającą i odbudowującą mieszki włosowe,
-
nasiona zielonego groszku — nawilżający skórę głowy,
-
proteiny jedwabiu — wspomagające naturalną warstwę hydrolipidową.
-
-
Pamiętaj o olejowaniu włosów
Przy problemie z wypadającymi włosami pomogą Ci również domowe zabiegi. Najważniejszy z nich to olejowanie. Wybieraj naturalne oleje wzmacniające skórę głowy. Postaraj się je wmasować w skórę głowy przed każdym myciem głowy, by pobudzić mikrokrążenie skóry głowy. Olejowanie pomoże również ustabilizować pH, ograniczy łojotok, wzmocni i odżywi cebulki.
Najlepsze będą oleje:
-
amla,
-
rycynowy,
-
arnikowy,
-
z korzenia łopianu.
-
-
Wzmacniaj kosmyki od wewnątrz
Z nadmierną utratą włosów wiąże się też nieodpowiednio skomponowana dieta. Jeśli chcesz pokonać problem, pamiętaj o wzmacnianiu włosów od wewnątrz. Twój organizm do prawidłowego wzrostu włosa potrzebuje wielu składników odżywczych, między innymi witaminy C, biotyny, witaminy B12, cynku, nienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza, selenu, a nawet miedzi. Postaraj się więc skomponować swój jadłospis tak, by znalazły się w nim wszystkie te składniki.
Jedz chude mięso, czerwone mięso — źródło żelaza i witamin z grupy B. Sięgaj po takie produkty, jak fasola szparagowa, sezonowe owoce, brokuły, kasza jęczmienna, jaglana czy gryczana. Swoją dietę możesz wesprzeć suplementami diety. Włosy kochają kolagen, skrzyp polny oraz korzeń łopianu. Wybierając produkty do suplementacji, wybieraj takie, które mają w składzie jak najwyższą dawkę substancji aktywnych.
Podsumowanie
W walce z nadmiernie wypadającymi włosami ważna jest przede wszystkim systematyczność. Stosuj odpowiednią dietę oraz pielęgnację. Sięgaj po produkty na porost włosów. Skuteczny preparat na wypadanie włosów umacnia korzeń włosa w jego cebulce oraz łagodzi podrażnienia.
Ważna jest także stylizacja włosów ze skłonnością do nadmiernego wypadania. Pamiętaj, by ograniczyć koloryzację i inne chemiczne zabiegi fryzjerskie. Zrezygnuj na jakiś czas ze stylizacji na gorąco, a gumki, spinki stosuj okazyjnie.
Zadbaj o siebie szczególnie w okresie menopauzy czy innych zaburzeń hormonalnych. Stosuj suplementy diety oraz kosmetyki, które wzmocnią osłabione wówczas mieszki. Pamiętaj też, że faza wzrostu włosa trwa kilka tygodni. Efekty nie przyjdą więc od razu.